możesz to zrobićNO JASNE, ŻE MOGĘ!
Niskie poczucie własnej wartości, to coś, z czym okresowo – lub na stałe – zmaga się większość z nas. W świecie, gdzie nieustannie trzeba być najlepszym; gdzie trzeba wydzierać sobie miejsce, nietrudno dojść do smętnego wniosku, że „wszystko jest bez sensu, ja jestem bez sensu, życie jest bez sensu”. Coraz częściej zmagamy się z nerwicami, załamaniami, depresją; obarczając winą za nie: rządy, pracodawców albo negatywne wzorce z dzieciństwa. Tymczasem, jak naucza Paul Hanna autor książki „Możesz to zrobić!”, tylko od nas zależy nasze samopoczucie. Źli, zdenerwowani, zmęczeni, smutni czy przeświadczeni o życiowej porażce czujemy się sami i nikt nie może nas do tego zmusić. A skoro jakość naszego życia zależy tylko od nas, to tylko my możemy je poprawić.

Okładka „Możesz to zrobić!” natychmiast przykuwa uwagę ciepłą barwą żółcienia. Z psychologicznego punktu widzenia, podobno, skoro w ogóle podoba mi się ten kolor, jestem osobą, która nie boi się zawodu i nie ma niskiego poczucia własnej wartości. A może właśnie dlatego tak mnie pociąga? Z tęsknoty za tym, czego nie posiadam, ale chciałabym? Żółcień to także: słońce, optymizm i radość. Jak piszą mądrzy ludzie w mądrych książkach: wzmacnia system nerwowy, wspomaga koncentrację, pobudza intelekt i skłania do pozytywnego myślenia. Wszystko to odpowiada zachęcającemu do działania tytułowi książki oraz prostej, acz kreatywnej grafice, przedstawiającej symbolicznie skomplikowany mechanizm ludzkiego umysłu.

możesz to zrobić„Możesz to zrobić” to króciutki – nieco ponad dwustustronicowy – poradnik motywujący, którego autorem jest australijski ekspert w tej dziedzinie. Paul Hanna, po latach prowadzenia kursów, spisał swoje idee oraz obrazujące je historie (zasłyszane bądź z życia), by pokazać wszystkim, jak można zbudować szczęście w życiu osobistym i zawodowym. Autor, który swoim życiorysem udowadnia prezentowane w książce teorie – zaczynał bowiem dość skromnie, by ostatecznie wspiąć się na sam szczyt i stać się konsultantem największych korporacji na świecie, jak: McDonald’s czy BMW – podpowiada, co robić, by zamiast stracić cel z oczu, wreszcie go zrealizować.

Ale to nie wszystko. Paul Hanna od pierwszych stron podkreśla, że sukces utożsamiany z sukcesem zawodowym i finansowym nie jest jego celem. Najważniejszym jest, by być szczęśliwym, umacniać wiarę w siebie i w swoje możliwości oraz nie pozwolić na negatywne oddziaływanie otoczenia i zdarzeń losowych na nasze życie. Nikt nie jest w stanie do niczego nas zmusić – przekonuje – nie możemy czuć się w dany sposób z powodu kogoś innego, niż my sami. Za nasze upadki czy złe samopoczucie nie odpowiada nikt poza nami. Gdy wreszcie to sobie uświadomimy, będziemy gotowi by działać.

A jak działać? Australijski coach proponuje wiele różnych możliwości. Od tych bardziej znanych, jak spisywanie długodystansowych celów i umieszczanie ich w widocznym miejscu lub czytanie każdego dnia; przez tworzenie listy celów codziennych; aż po wyeliminowanie z naszego słownika negatywnych czy pesymistycznych stwierdzeń. Hanna zachęca do życzliwszego podchodzenia do świata i ludzi, proponuje „zarażanie energię” oraz przekonuje, że chcieć i wierzyć w możliwość owego „chcenia”, to móc. Wystarczy otwarty umysł, wizualizacje i pewność, co do tego, co chce się osiągnąć.

Nie rzuca jednak wszystkich tych wskazówek bez umocnienia ich w realnym świecie. Przywołuje statystyki kreowania motywacyjnych list wśród milionerów i miliarderów, przytacza historie drogi do sukcesu lub lepszego zrozumienia siebie bliskich lub niemal obcych (znanych jedynie z kursów) mu osób. Podpiera się historiami z filmów czy książek. Muszę przyznać, że niekiedy pobrzmiewa to nieco w duchu ostatniej fali internetowych grafik – „Oto X. X nie robi tego, ale robi to. Bądź jak X”. – ale ma to swój urok.

Całość czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Przesłanie, propozycje i wskazówki są jasne, gotowe by natychmiast po ich otrzymaniu, wprowadzić je do życia. Bardzo interesująco wypada konstrukcja poradnika. Po każdym rozdziale Hanna wskazuje listę poruszonych w danym fragmencie tematów i zachęca do rozszerzenia któregoś z nich, poprzez przerzucenie kartek do konkretnego rozdziału. Książkę można więc czytać linearnie lub wedle zaintrygowania poruszanymi problemami. Najsłabszym elementem są zdecydowanie, pojawiające się co jakiś czas wiersze, które u amatorów poezji mogą wywołać jedynie ból głowy. Być może to kwestia tłumaczenia, być może nie…

Tak, jak poradników nie trawię, tak dla książki Paula Hanna’y zrobiłam wyjątek. Myślę, że wyciągnęłam z lektury kilka ważnych i mobilizujących prawd. Może i odpuszczę sobie proponowane przez autora ćwiczenia związane z rysowaniem, ale chętnie skorzystam z wizualizacji, czy list zadań albo intelektualnego skupiania się na celu. Już po samej tylko lekturze czuję się pewniejsza siebie. I Ty „Możesz to zrobić!”.

ocena 8

Za egzemplarz dziękujemy: wydawnictwo Galaktyka

Alicja Górska

Zostaw komentarz w sposób, jaki lubisz najbardziej! :)

Wesprzyj nas :)

Wesprzyj nas :)

Krytyki na YT!

This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for krytyk.com.pl needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Partnerzy:

business and culture
wydawnictwo literackie
edipresse
SQN
wydawnictwo otwarte
wydawnictwo axis mundi
zyska i s-ka wydawnictwo
jaguar
drageus
państwowy instytut wydawniczy
wydawnictwo dreams
Feeria Young
wydawnictwo czarna owca
rebis
CinemaPm
Kino Świat
woblink
gandalf
bookmaster

Współpraca:

secretum
duzeka
mediakrytyk
zBLOGowani.pl