Od jutra do niedzieli Łódź ponownie stanie się polską stolicą kultury filmowej. Festiwal Kamera Akcja powraca po raz ósmy – i to cieszy! Zwłaszcza, że bez wątpienia mowa tu o imprezie, która na stałe zapisała się nie tylko w krajobrazie łódzkiego życia kulturowego, ale także na mapie festiwalowej Polski. Jeśli kochacie kino, nie może Was zabraknąć. Nas na pewno nie zabraknie.
Dobrze wiedzieć, że potrzeba żywej, pogłębionej refleksji krytycznofilmowej jest wśród widzów silna. Miło jest też żyć ze świadomością, iż wydarzenia mające sprostać tej potrzebie mogą zachowywać wysoką klasę, nie popadając przy tym w pompatyczny przepych i blichtr eventów dla napuszonych snobów. Nie, podczas Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej nie ma miejsca na alienujące granice, jest za to wiele przestrzeni do swobodnej dyskusji, wymiany myśli i doświadczeń. Dlatego tak wielką przyjemnością jest doroczne spotykanie się w Łodzi z ludźmi podzielającymi wspólną pasję i umiłowanie kina oraz dyskusji na jego temat.
Jak zwykle, tak i przy tegorocznej edycji program FKA pęka w szwach od interesujących paneli dyskusyjnych, warsztatów, no i oczywiście projekcji filmowych. W harmonogramie wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu znalazło się wiele punktów, które przykuły naszą uwagę. Postanowiliśmy jednak wybrać po trzy atrakcje, na które szczególnie chcielibyśmy zwrócić również Waszą uwagę.
. .
Nasz wybór stanowi, rzecz jasna, wyłącznie drobną próbkę wydarzeń, w których planujemy wziąć udział. Zachęcamy Was, byście przybyli na Kamerę Akcję z myślą spędzenia najbliższych czterech dni na różnych punktach programu festiwalu. Może i Wy zechcecie podzielić się z nami swoimi faworytami w tegorocznym programie FKA? A będąc już na samym festiwalu, jeśli tylko traficie na nas gdzieś w tłumie, to podejdźcie przybić piątkę i chwilę pogadać. W końcu od tego są też wydarzenia takie jak to.
dr Kamil Jędrasiak – asystent na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zajmujący się związkami gier, kina i innych mediów, a także szeroko rozumianą kulturą graczy. Stopień doktora uzyskał po napisaniu dysertacji pod tytułem: „Gracz jako model uczestnika współczesnej kultury”. Aca-geek – badacz i fan. Miłośnik popkultury i awangardy, dźwięków i obrazów, słów i gestów, Alicji i bycia z Alicją. 🙂 Zawsze pomiędzy, wiecznie zajęty, zwykle zmęczony, często spóźniony (bo ciągle w biegu). Wieloletni szef działu filmowego polter.pl. Twórca i koordynator projektu eduGRAcja. Współpracowałem również m.in. z redakcjami: Kino, Ińskie Point, BOLD Magazine, Atraktor, Kwartalnik Filmowy, duzeka.pl.