PapermanUROKI SZALEŃSTWA
Kiedy do kin wszedł „Ralph Demolka”, przed właściwymi seansami wyświetlany był krótkometrażowy film Disneya pod tytułem „Paperman”. Nad subtelnością tej produkcji czuwał John Kahrs, jej reżyser i pomysłodawca. O tym, że udało mu się stworzyć dzieło niesamowite świadczy nominacja „Papermana” do Oscara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film animowany”.

Ten kilkuminutowy filmik wykonany jest w technice zwanej Meander, łączącej w sobie animację trójwymiarową z klasyczną kreską 2D. Efekt jest niesamowity – cudowna płynność ruchów idzie w parze z rysunkami będącymi w stanie oddać każdą ekspresję postaci.

papermanAkcja „Papermana” rozgrywa się w latach czterdziestych w Nowym Jorku. Na ekranie obserwujemy jeden dzień z życia pracownika biurowego, który wczesnym rankiem ulega zauroczeniu w przypadkowo spotkanej na dworcu dziewczynie. Niestety, kiedy nadjeżdża pociąg, ich drogi się rozdzielają. Po dotarciu do pracy chłopak zauważa jednak to samo dziewczę w oknie sąsiedniego budynku i postanawia zwrócić na siebie jej uwagę.

Wewnętrzny cynik każe mi zwrócić uwagę na fakt, że dalsze działania bohatera są doskonałą wskazówką dla tych, którzy pod wpływem impulsu, jakim jest zauroczenie, są w stanie zaryzykować utratę pracy dla chwil uniesienia. Wewnętrzny romantyk podpowiada natomiast, że może chodzić o miłość, a zakochanie jest przecież formą szaleństwa.

Animacja Kahrsa ma w sobie jednak mnóstwo nieodpartego uroku, który sprawia, że łatwo się przy niej rozczulić. Magia płynąca z ekranu nie ogranicza się do samej fabuły – magiczna siła miłości, o której opowiada film, czyni go cudownie naiwnym. Niesamowita muzyka, za którą odpowiada Christophe Beck, wespół z warstwą wizualną i romantyczną wymową całości owocuje małym arcydziełem, które chce się oglądać wielokrotnie.

 

Publikowano również na: polter.pl

Kamil Jędrasiak

dr Kamil Jędrasiak – asystent na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zajmujący się związkami gier, kina i innych mediów, a także szeroko rozumianą kulturą graczy. Stopień doktora uzyskał po napisaniu dysertacji pod tytułem: „Gracz jako model uczestnika współczesnej kultury”.
Aca-geek – badacz i fan. Miłośnik popkultury i awangardy, dźwięków i obrazów, słów i gestów, Alicji i bycia z Alicją. 🙂
Zawsze pomiędzy, wiecznie zajęty, zwykle zmęczony, często spóźniony (bo ciągle w biegu).
Wieloletni szef działu filmowego polter.pl. Twórca i koordynator projektu eduGRAcja. Współpracowałem również m.in. z redakcjami: Kino, Ińskie Point, BOLD Magazine, Atraktor, Kwartalnik Filmowy, duzeka.pl.
Kamil Jędrasiak

Zostaw komentarz w sposób, jaki lubisz najbardziej! :)

Wesprzyj nas :)

Wesprzyj nas :)

Krytyki na YT!

Partnerzy:

business and culture
wydawnictwo literackie
edipresse
SQN
wydawnictwo otwarte
wydawnictwo axis mundi
zyska i s-ka wydawnictwo
jaguar
drageus
państwowy instytut wydawniczy
wydawnictwo dreams
Feeria Young
wydawnictwo czarna owca
rebis
CinemaPm
Kino Świat
woblink
gandalf
bookmaster

Współpraca:

secretum
duzeka
mediakrytyk
zBLOGowani.pl